Su kiekviena diena vis dažniau kalbama apie biologines problemas, dėl to atsiranda norinčiųjų statybos ir pramonės sektoriuje vietoj mineralinių alyvų naudoti greitai biologiškai suyrančias hidraulines alyvas, kurios yra saugios aplinkai. Jei įranga dirba prie vandens rezervuarų, šios alyvos naudojimas yra būtinas.

Terminą biologiškai suyranti alyva, kurioms priskiriamos hidraulinės alyvos suyrančios gerokai greičiau nei mineralinės alyvos, reikia naudoti labai atsargiai. Reikia principingai peržiūrėti koks bandymų metodas buvo naudotas, kad šitai patvirtinti. Šį terminą patvirtina griežti ir specifiniai bandymai.

Šiandien bioirios hidraulinės alyvos yra klasifikuojamos pagal tarptautinį ISO 15380 standartą. Šis standartas taip pat naudojamas, siekiant nustatyti hidraulinės alyvos HEPR (Hydraulic Oil Environmental Polyalphaolefine and Related Products). Šis reikalavimas taip pat atitinka, nustatant biologiškas hidraulines alyvas, kurios atitinka OECD direktyvas arba nustatytus standartus. Taip pat yra būtinas testas dėl visiško biosuirimo pagal OECD 301 – B arba ekvivalentų standartą. Trumpai tariant, per 28 dienas turi suirti ne mažiau kaip  70% produkto, kai kurios alyvos gali pasiekti 95% suirimą.

Garsios vokiečių laboratorijos Oelchek rekomenduoja, kad pereiti prie bioirių alyvų reikia labai atsargiai. Naudotą mineralinę alyvą išpilti, kad hidraulinė sistema būtų sausa, tuomet du kartus visą sistemą praplauti su bioiria alyva. Atlikus šiuos veiksmus, senos mineralinės alyvos turi likti ne daugiau kaip 2%. Kodėl? Todėl, kad didesnis kiekis mineralinės alyvos ne tik sumažina bioirumą, bet ir oro atskyrimą. Tai gali tapti hidraulinių siurblių gedimo priežastimi, nes atsiranda kavitacija ir putojimas.

Viso pasaulio statybų aikštelėse naudojami „Liebherr“ buldozeriai, kurie garsėja tuo, kad atlieka sunkius darbus sudėtingomis oro sąlygomis. Šiuose buldozeriuose naudojama būtent bioiri alyva. Bioirios hidraulinės alyvos jau metų metus naudojamos ir krautuvuose „Atlas“. Dėl valstybinių institucijų reikalavimų bei žmonių sąmoningumo vis daugiau įrengimų jau gamykloje yra užpildomi bioiriomis hidraulinėmis alyvomis.

Kaip pavyzdį galime pateikti seną įvykį, kai Estijoje statant uostą betono maišyklei trūko žarna ir alyva pasipylė į uosto akvatoriją. Kadangi buvo naudojama Addinol Ökoplus HETG 32-68 alyva, avarija nepadarė jokios ekologinės žalos.

Jei pakuotė pažymėta „Bioiri alyva“ patikrinkite, ar alyva atitinka ISO 15380 standartą ir ar yra ekologiškos markiruotės lipdukai ant taros. Juos leidžia klijuoti tik tuo atveju, jei tyrimais yra įrodytas greitas produktų bioirumas.

Komentarai apie šį straipsnį «Bioõlid peavad läbima karmi lagunemistesti» (straipsnis laikraštyje „Äripäev”, pavadinimu „Pramonės” 2010/04/15).