Kaip dažnai reikia keisti hidraulinę alyvą hidraulinėse sistemose ir mobiliosiose įrangose? Kaip teisingai apskaičiuoti hidraulinės alyvos keitimo intervalus? Ar galima aklai pasitikėti gamintojo rekomendacijomis? Manau šie ir kiti panašūs klausimai kyla daugumai žmonių, kurie yra atsakingi už tinkamą mašinų ir įrangos techninės būklės priežiūrą, kuri verta dešimčių ar net šimtų tūkstančių eurų. Bendro atsakymo į šiuos klausimus nėra, kadangi kiekvienas atvejis reikalauja individualaus požiūrio ir analizės.

Kaip praktika rodo, hidraulinio skysčio tarnavimo laikas priklauso nuo daugelio veiksnių.

Technikos aptarnavimo sąlygos
Alyvos keitimo intervalai, kuriuos rekomenduoja gamintojas, yra nustatyti remiantis vidutinėmis vertėmis, kurios gautos eksploatuojant įrangą ar techniką normaliomis darbo sąlygomis. Dažnai įranga ar technika dirba sunkiomis darbo sąlygomis, pavyzdžiui didelis dulkių kiekis, aukštos temperatūros, kurios dvigubai sumažiną alyvos tarnavimo laika, nei nurodė gamintojas. Tačiau, jeigu specialistas, atsižvelgdamas į eksploatacijos savybes, parinko tinkamą alyvą, tai įmanoma išlaikyti ar net prailginti gamintojo nustatytus alyvos keitimo intervalus.

Įrangos amžius ir būklė
Jeigu įranga išdirbo kelis tūkstančius valandų, patariamą atlikti diagnostiką ir su specialistais aptarti esamas problemas, bei gauti technologinius problemų sprendimo būdus. Nepatrukdys, jeigu alyvos, kuri buvo eksploatuojama, mėginys bus ištirtas laboratorijoje, kuri specializuojasi šioje srityje. Ištyrus alyvą ir pagal gautą informaciją, galima bus spręsti apie įrangos būklę. Visa tai leidžia nustatyti optimalius alyvos keitimo intervalus, atskiriems įrangos elementams.

Tepimo priemonių kokybė
Kokybiška alyva ne tik padidina hidraulinės sistemos tarnavimo laiką, bet ir prailgina alyvos keitimo intervalus. Hidraulinės alyvos tarnavimo laikas priklauso nuo jos atsparumo oksidacijai, kai ji yra veikiama šilumos, oro, vandens ir kitų dalelių, kurie veikia kaip katalizatoriai. Todėl renkantis alyvą, svarbu atkreipti dėmesį į deaeracijos, demulgacijos ir putų susidarymo savybes. Alyva su geresnėmis deaeracijos ir demulgacijos savybėmis ( skaičiuojama minutėmis) yra atsparesnės oksidacijai ir senėjimui. Be to, prastos deaeracijos savybės gali sukelti kavitaciją. Kavitacija parodo nedidelių ar beveik tuščių ertmių, ar tiesiog burbulų susidarymą skysčiuose, kuri yra sukeliama krentant slėgiui hidrodinaminiuose srautuose. Kavitacija yra itin pavojinga hidraulinių sistemų vožtuvams ir siurbliams, nes burbulų susidarymas ir jų sproginėjimas padidina temperatūrą ir slėgį, dėl to gali sukelti hidraulinių sistemų pažeidimus, dėl kurių sutrumpės įrangos tarnavimo laikas.

Putojimas yra glaudžiai susijęs su kavitacija, kai dėl putų susidarymo oro burbuliukai negali būti išskaidomi. Putų ar oro burbuliukų negalima sumažinti panaudojus priedus. Šie parametrai priklauso nuo bazinės alyvos.

Remiantis šiomis rekomendacijomis Jūs galėsite nustatyti optimalų alyvos keitimo intervalą ir taip prailginti įrangos tarnavimo laiką.